Trabzon Ayasofya Müzesi

 

 

52 YIL SONRA İBADETE AÇILDI

Ayasofya, yüzyıllar boyunca şehri ziyarete gelen seyyah,  gezgin ve araştırmacıların ilgi odağı olmuştur ve günümüzde de hala yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir.

Trabzon’un merkezi mahallerinden Fatih’te bulunan Ayasofya müzesi  uzun süre müze olarak kullanılmıştır  ve  52 yıl gibi uzun bir aradan sonra tekrar cami olarak halka hizmet vermeye başlamıştır. Uzun süre müze olarak kullanılmasına rağmen tapusu cami olan Ayasofya Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, yapının Fatih Sultan Mehmet Vakfına ait olduğu gerekçesiyle açmış olduğu dava  2012 yılında sonuçlanmış  ve eser mahkeme kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından Ayasofya Müzesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Bu devrin ardından müze 28 Haziran 2013’te yıllar sonra ilk kez namaz kılınarak cami olarak hizmet vermeye başlamış fakat yapının tarihi eserlerinin olduğu bölümler, müze olarak kullanılmaya devam etmektedir. Cami olan bölümlere ziyaret her zaman olabilmektedir. Fakat müze bölümlerini ziyaret etmek isterseniz hafta içi sabah 9 ve akşam 5 saatleri arasında Ayasofya müzesinin kapısında olmanız gerekiyor.

Yapının kısaca tarihi

Trabzon İmparatorluğu kralı olan birinci Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edilen Ayasofya Kilisesi, büyük bir değişim yaşayarak günümüze gelen bu yapı, birçok kez cami, kilise ve müzeye dönüştürülerek kullanım şekli değişime uğramıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon İmparatorluğunun yıkılmasından  sonra 1584 yılına kadar kilise olan Ayasofya,1461 yılında Fatihin Trabzon’u fethetmesinin ardından camiye dönüştürülerek  müslümanların emrine verilmiştir.

Yapı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane ve son olarak yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburgh Üniversitesinin ortaklaşa çalışmalarıyla restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği konumunda olan yapı, kare haç planlıdır  ve  ayrıca oldukça  yüksek bir merkezi kubbeye sahiptir. Yapı, ana kubbenin etrafında değişik tonozlarla örtülmüş olup çatıya farklı yükseklikler verilerek kiremitle kaplanmıştır. Fresklerde İncil’den alınmış konular işlenmiştir. Yapının kuzey, batı ve güneyinde olmak üzere üç revaklı giriş bulunmakta. . Binaya güney cephesinden giriş yaptığınızda, hemen girişin üstünde Adem ile Havva’nın yaratılışı kabartma sanatıyla anlatılmış. Aynı yerin üzerinde tek başlı kartal figürünü de görebilirsiniz.  Bu figürün Trabzonda yaklaşık olarak 257 sene hüküm süren kommenosların sembolü olduğu söylenmekte. Sonuç olarak Ayasofyanın üstün bir işçili büyük bir mimari eser olduğunu söylemek mümkün.

Ayasofyada  isteyen ibadetini  yapabilir , isteyen de ziyaret edebilir.

 

ayasofya Müzesi

Benzer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.